A Sahara szeme, Mauritánia
A mauritániai körkörös alakzat a Szahara dél-nyugati részén a maga 48 kilométeres átmérőjével olyan hatalmas,
hogy még a világűrből is látni lehet.
Sőt, onnan lehet csak igazán!
A furcsa, spirális jelenséget Richard-alakzatnak, vagy a
Szahara szemének is szokták hívni. A leginkább szemre
emlékeztető képződményről eredetileg azt gondolták,
hogy egy meteorit-becsapódás okozta, ma azonban a tudósok a földkéreg gyűrődésének és eróziónak, az üledékes kőzetek felboltozódásának tulajdonítják a keletkezését.
Kialakulásának pontos okát azonban még homály fedi.
Egyensúlyozó szikla, Kanada
A "Balancing Rock" (Egyensúlyozó Szikla) a világ minden tájáról vonz látogatókat. A több mint 9 méter magas szikla – mely Tiverton, Long Island közelében található a Fundy-öbölben – nem nagyobb alapokon áll, mint egy kisebb dohányzó asztal,és teszi ezt több ezer éve (sőt egyes kutatók szerint akár néhány millió éve is). A távolba merengő, büszke huszárként tisztelgő szikla "anyaga" oszlopos bazalt, mely egy ősi lávafolyam eredménye. Geológusok szerint a Tiverton-i sziklaoszlop a
közeli sziklafalról szakadhatott le a jégmunkának köszönhetően.
A hullámzó hegy, Arizona
Ez a vörösen izzó, kacskaringós képződmény, a „Wave” (Hullám), Arizona és Utah állam határánál fekszik. 190 millió éves homokdűnékből keletkezett, amelyek sziklává alakultak az idők folyamán.
A szédületes kőhullámok között sétálva
olyan érzése támadhat az embernek, minta az elvarázsolt
kastély görbe tükrén keresztül szemlélné a világot.
Valószerűtlen, mégis igaz: a hegy hullámzik.
A Wave csak gyalogosan közelíthető meg, így mintegy öt kilométeres gyalogtúra vár azokra, akik be szeretnék barangolni a vidéket.
Óriási elszórt kőgolyók, Mexikó
A Cerro Piedra Bola környékén található természet formálta hatalmas kőgömbök ugyancsak geológiai érdekességnek számítanak.
A másfél-két méteres gömbök elszórtan helyezkednek el egy erdő mélyén, mintha óriásira nőtt pöfeteggombák között sétálnánk. Kialakulásukat máig rejtély övezi, hiszen természetes módon nem keletkeznek szimmetrikus gömbök, főleg nem gránitból. A geológusok ennek ellenére úgy vélik, hogy a fura képződmények 20-30 millió évvel ezelőtt a földtörténeti változások és az erózió következtében alakultak ki megkövesedett lávából és hamuból.