Tanmese…
A leány már régóta várta, hogy eljöjjön érte a deli herceg hófehér paripán, és akkor a többi lány pukkadozhat irigységében, hogy ő a legszerencsésebb a kerek világon. Apja már aggastyán korban volt, kellett az örökös, így hát meghirdette leányát és fele királyságát.
Utóbb ezen változtatott : az egész királyságát.
Festőket hivatott akik szebbnél-szebb festmény készítettek. Igriceket, akik csodákat zengtek szépségéről, jóságáról. Teltek múltak a napok, mikor galambpostával megérkeztek a jelentkezők nevezései. Egyik jobb volt, mint a másik, kívánni sem lehetett volna jobbat. Mind tanult, délceg, jóravaló kérő volt. Nagyon izgatott volt a leány, leste minden nap a távolba vesző utat, vajon mikor pillantja meg a kavargó porfelhőt, s benne a vágtató szerelmét. Teltek-múltak a napok, hetek...s úgy fél év elmúltával valami apró kis porfelhő szállt fel a horizonton. Felmászott a leány a bástyafalra, hogy szemügyre vegye a messzeséget és benne azt a mozgó kis pontot. Már egy hete a a falon töltötte az éjt és a nappalt. Alig aludt és evett, alig volt ereje, mikor megpillantotta a közeli liget mellett a lovast. Szeme kikerekedett, arca szinte belesápadt. - No nem, ez nem lehet ......Egy göthös gebe poroszkált az úton, hátán egy valamikor deli legény. Most gyér haját borzolta a szél, bajusza lekókadt, gacsos lábával szorította a ló sovány oldalát, hogy hatalmas rezgő hasát egyensúlyba tartsa. Látása sem volt már a régi, mert hiába meresztgette a szemét, nem látta a szépséges lányt a várfalon. A lány közben feleszmélt, ledöcögött a száz lépcsőn és mire a kapuba ért, abban a pillanatban meglátta a lováról nagy nyögések közepette lekászálódó vitézt. Addig forgolódott, kepesztetett, míg végül arccal a ló faránál kötött ki. A lány csípőre tette kezét, majd hahotában tört ki és a fenekére zuttyant. A vitéz is lekászálódott a gebéről, ám amikor megfordul és szembe találta magát várva várt szerelmével olyan röhögő görcsöt kapott, hogy rengő hasa nem tartotta meg bő gatyáját és lassan lecsúszott róla. A fényképen látott csodálatos szépség egy nagyfenekű, lógó mellű vénség volt. Tátott szájában itt-ott kalandozott egy-egy fog, ifjúkori szépségének nyoma sem volt már. Mikor jól kinevették magukat, rájöttek, hogy talán jobb lett volna a valóságot lefesteni, akkor nem érte volna őket ilyen csúnya meglepetés...
.-Dema-
A vihar elvonult, a faleveleken megülő esőcseppeken már megcsillant az előbukkanó nap fénye. A vadul hömpölygő folyó partján ház előtt ült, hátát a fa széles törzsének támasztotta...felhúzott lábait karjával átölelte. Arcát a nap felé fordította...résnyire nyitott szemében könnyein át apró gyémántként szikrázott az egyre fényesebben ragyogó nap. Lelke még borzongott...a magány dermesztő ereje nehezen engedett fel. Nem mozdult a kutya sem...lábait fejére hajtva laposakat pislogott... megérezte a bánatot, mely a nőt körülvette. A madarak feléledve az eső hűsítő erejétől hangos ricsajba kezdtek...a természet élte tovább a maga életét. A könnycseppek utat találva legördültek az arcán, de nem mozdult, hogy letörölje. Ekkor megpillantotta a fény mögött a szivárvány-kaput...a természet ajándékát. Megmozdult...kezét szeme elé téve csodálattal nézte.....szája mosolyra húzódott. A kutya megérezte a változást... Közelebb húzódott és biztatásként megnyalta a nő kezét. Hálából megsimogatta a kutya fejét, aki azonnal felugrott és farkát csóválva ugrálni kezdett. Lassan felállt... feltűrte a nadrágja szárát és elindult a parton a kutyával. Csodálta a vizet...a természetet, amely újra és újra meg tud újulni. Léptei felgyorsultak, majd futni kezdett az őt lehagyó eb után. Nevetése és a kutya ugatása visszhangzott a folyóparton.....
Rég volt, azóta sok év eltelt, de akár most is lehetne… Az élet küzdelem, de a cél elérése, az álmok megvalósulása mindezt feledteti és ez elégedettséget, örömet, értelmet ad az életünknek….
Soha nem adom fel…..
-Dema-
Eltelt 1 év, hogy a kisfecském önállósította magát... hasznosította a tanultakat és visszatért a saját világába... Most augusztusban újból megismétlődött a tavalyi eset... egy kis fecskefióka libegve-vitorlázva szárnyain, lepottyant a fűbe. Mivel láttam, nem tudtam ott hagyni: felvettem és beletettem a már meglévő kalitkába. Nagyon kicsi volt még, a háta még itt-ott pelyhes volt. Sajnos egy falatot sem evett, inni is csak kényszerből. A kalitkán nagyon nem szerette...amennyire erejéből futotta, próbálkozott a nyílásoknál átbújni. Mikor kivettem, elcsendesedett és elaludt a tenyeremben. Amíg olvastam, vagy néztem a tv-t a nyakamba tettem...befúrta a kis fejét a nyakam hajlatába, vagy a pólóm nyílásába. Letettem a szőnyegre, én pedig a másik végéről a kezemmel hívtam...szegényke a fejét letette a talajra, lábaival, szárnyával segítette magát és a begyén csúszva odajött hozzám és felmászott a tenyerembe... Ezt minden nap 1-2 alkalommal eljátszottam vele....2 nap után már a hangomat is megismerte, mert elbújt egy sarokba, amíg kimentem a szobából és amikor hívtam megindult azzal a furcsa csúszó-repülő mozdulattal és egyenesen felém jött.....bele a tenyerembe... 4 napig élt, mivel semmit nem evett, csak egy csepp vizet.... Nagyon sajnáltam, amikor reggel mozdulatlanul találtam...hihetetlen ragaszkodó tud lenni még egy ilyen természetben élő madár is, ha törődnek vele....
-Dema-
Csodálatos az Élet….tele van meglepetésekkel… Olyan, mint egy szivárvány eső után: van benne öröm, fájdalom, szerelem, csalódás, barát, ellenség, hazugság….
Amíg gyermekek vagyunk, csak a jó oldalát látjuk….akkor csak az apróbb dolgokat vesszük észre: karmolás, harapás a kézen, térdek lehorzsolása, hajhúzás, verekedés-veszekedés majd a nagy kibékülés a barátokkal megfelelési kényszer óvodában, iskolában, otthon… És kezdődik minden elölről…..
Aztán kilépsz a védőháló alól…..neked kell alakítanod a színeket a szivárványodban, neked kell kiválasztanod, hogy ki legyen ebben a Segítőd, a társad. Lehet jól és rosszul választani, ebben nem tud senki segíteni….
Én bezártam az ajtót, de sajnos a kulcsot is eldobtam…… Szerepet játszottam: a magabiztos, független nőt, aki 100 %-ban akart megfelelni a munkahelyén és a gyermeknevelésben….. Magánélet….?
Az nem volt…..
Érzelmek….?
Biztos helyen elfojtva….elzárva….hosszú időre.
Már azt hittem, hogy soha nem kerülnek felszínre, amikor minden megváltozott…. Valaki belépett, berobbant az életembe…..olyan érzelmeket hozott felszínre bennem, hogy nem hittem:
ez létezik….ez bennem van….ez én vagyok….
A szerelem csoda…..boldogság…eufória…. De azt nem tudtam, hogy lehet fájdalmas is…érdekes ellentmondás.
Ha beszélek vele kitölti a lelkemet…érzem, hogy a részem….hozzám tartozik. Ha nincs napokig, akkor annyira hiányzik, hogy szinte fáj……
Nagyon fáj……de nem cserélném el ezt az érzést semmiért a világon….
Az én szivárványom így szép…..így teljes….Vele….
Hogy meddig…?
Nem akarom tudni….
Csak a Ma számít…..
-Dema-
...pakolgatás közben a sok lim-lom között, - ami valamikor még értéket képviselt -, találtam egy tejeskanna fedelet....ez egy különleges fedő volt....még gyerekek voltunk...háztól hoztuk a finom, meleg, habos frissen fejt tehéntejet.... egyik nap édesapám kijelentette: no...mától a két naccsága fogja hordani a tejet.... - ezek a naccságák mi voltunk a húgommal...-
a baj az volt, hogy este 7 óra körül lehetett tejért menni, mert akkor fejték a teheneket....persze ez el is húzódott....a folyóval párhuzamosan egy kis patak folyt a városon keresztül, és ennek a partján kellett menni....sötét volt, a laktanya területe hosszan elkerítve betonkerítéssel....időnként csak a lovak nyerítését lehetett hallani, ahogy futtatták őket.....no meg a fák és a bokrok a parton.....kézen fogva mentünk szorosan egymás mellett, annyira féltünk... amikor a húgom elkezdett énekelni félelmében, no akkor kitört belőlem a nevetés...... a végén vihorászva futva tettük meg az utat...
hazafelé már a baglyok is huhugtak, előjöttek a kutyák, macskák a sötétből...mi meg nem voltunk valami nagy hősök....miközben bátorítottuk egymást kipróbáltuk a tejeskanna forgatást....unokaöcsénk egyszer elkísért bennünket,és hülye ötleteknek nem volt híján.....ő mutatta meg...
nos: fogod a kanna fülét, mutatóujjaddal lefogod a kannatetőt és kinyújtott karral elkezded pörgetni-forgatni a kannát.....addig üresen próbálgattuk és nagyon jól ment, nem folyt ki belőle semmi... de most tele volt tejjel....nehéz is volt.... mivel én voltam a nagyobb, és az okosabb mondtam a húgomnak, hogy legyen ő az első aki kipróbálja.....
szegény még kétszer sem forgatta meg a kannát máris a fejére ömlött a tej egy része....
volt is fenyítés amikor hazaértünk.....nem is próbáltuk megismételni....
csak éppen mindig leittunk a tejből fél litert mire hazaértünk....hallottuk, amikor a szüleink mondogatták: biztosan a habot is belemérték....
ha nincs a kanna tető, ez a kis történet is elfelejtődött volna.... -Dema-
Megidéztem a múltat…..
Úszni voltam és gondoltam pótolnom kell az elveszett kalóriákat. Finom sonkás szendvicset készítettem uborkával és paradicsommal.
- Ma te mondhatod meg mit játszunk?
A húgom nem sokat gondolkodott, egyből rávágta:
- Asszonyost!
Ez azzal járt, hogy kidekoráltuk magunkat. Elloptunk egy doboz gyufát.....felét elgyújtogattuk, de még mindig nem volt szép fekete szemöldökünk. Akkor a húgomnak eszébe jutott, hogy a pincében van szén.
- Azt a krucifixes hétszázát mutter!
A tükör elé állítottak bennünket büntetésből, 1 óra hosszat ott kellett állnunk, hogy csodáljuk művészi munkánk gyászos maradékát.
Persze a végén szüleink sem tudták visszafogni nevetésüket, és a két pórul járt „asszonyt” felmentették a büntetés alól.
- Dema -
<P style="TEXT-A |